Aké mal IQ Hitler a ďalší mocní muži tretej ríše: Tu je rebríček inteligencie od najhlúpejších

Info

„Rozkazy sa musia plniť, čo som mal robiť? Mám takú povahu. Kam ma postavia, tam konám svoju povinnosť,“ povedal jeden z obžalovaných v Justičnom paláci v Norimbergu. Prizerajúci sa zalapali po dychu. „To je úplne hlúpy?” preletelo im hlavou. Ako ale ukázali testy. Práve naopak.

Vraždy, koncentračné tábory, sprisahanie, vypaľovanie obcí, znásilňovanie. Druhá svetová vojna znamenala pre milióny ľudí peklo na Zemi. Stálo za ním viac ako dvadsať najvyššie postavených nacistov, na čele s Josephom Goebbelsom, Heinrichom Himmlerom a Adolfom Hitlerom. „Mali títo ľudia svedomie? Ako uvažovali?” pýtala sa vedecká komunita, ktorej cieľom bolo pochopiť, čo človeka vedie k takej veľkej krutosti.

Príležitosť pozrieť sa zadržaným tzv. pod pokrievku dostali psychiater Dr. Douglas Kelley a prominentný psychológ Dr. Gustave Gilbert počas Norimberského procesu vedeného Medzinárodným vojenským tribunálom, ktorý od 20. novembra 1945 do 1. októbra 1946 súdil 24 najdôležitejších predstaviteľov nacistického Nemecka.

I AM VÝCHODŇAR

 

IQ nacistov
Úlohou odborníkov bolo zistiť, či pohlavári trpia duševnými poruchami, aká veľká bola ich zámerná spoluúčasť na krvavých zločinoch, s čím súvisela aj inteligencia a schopnosť premýšľania. Výsledky boli prekvapivé.

IQ testy sa skladali z verbálnej a performačnej časti. Zahŕňali zapamätanie čísel, riešenie početných úloh, zisťovanie všeobecných informácií, zoraďovanie obrázkov do príbehov alebo ich doplňovanie, aby dávali zmysel. Do štúdie bol zaradený aj Rorschachov test využívajúci projekciu myšlienkových pochodov na rozbor osobnosti.

Čo nacisti videli napríklad na tomto obrázku? Guvernér Poľska Hans Frank prirovnal fľaky k medveďom držiacim fľašu, Hitlerov zástupca a vodca NSDAP Rudolf Hess zase dvoch mužov, ktorí spolu hovoria o krvi. „Každý z obžalovaných je iný. Všeobecne sa ale jedná o silné, agresívne a egocentrické osobnosti s nedostatkom emócií a minimom prívetivosti,“ vyhodnotili lekári.

Rebríček inteligencie
Zároveň tiež všetci, až na Juliusa Streichera, vydavateľa silne antisemitského plátku Der Stürmer, vykazovali nadpriemernú inteligenciu. V priemere im bolo namerané IQ 128, čo je o 28 bodov viac, než je obvyklá hodnota inteligenčného kvocientu.

128 bodov získal Albert Speer, ktorý pred tribunálom ľutoval svoje činy a tvrdil, že o nacistických zverstvách nevedel. Číslo 130 získali Hans Frank, Hans Fritzsch a Baldur von Schirach. Hodnotou 134 a 138 sa pýšili Erich Raeder, Franz von Papen, Karl Dönitz a minister letectva, zakladateľ gestapa a vrchný veliteľ Luftwaffe Hermann Wilhelm Göring. Testy ukázali, že mal poruchu osobnosti a vyznačoval sa veľmi krutou povahou.

Test: pozrite sa na obrázok a čo najrýchlejšie nájdite číslicu 9. Tento test ukáže, aká je vaša šikovnosť a pozornosť

 

Na druhom mieste sa umiestnil rakúsky kancelár Arthur Seyss-Inquart, ktorý bol zodpovedný za deportáciu holandských Židov a strieľanie rukojemníkov. Jeho IQ bolo 141. Najmúdrejším nemeckým politikom bol Hjalmar Schacht s hodnotou 143. Ten bol pri Norimberskom procese zbavený viny, pretože sudcovia odhalili, že nebol spätý s nacistickou ideológiou. Inteligenčný kvocient Adolfa Hitlera nebol nikdy nameraný. Dnešní psychológovia sa ale domnievajú, že jeho schopnosť ovládnuť masy nemohla byť dielom hlúpeho človeka. Odhaduje sa, že jeho IQ sa mohlo pohybovať medzi 130 až 140.

zdroj:www.comicism.tripod.comwww.zoom.iprima.czwww.plus.rozhlas.czwww.fronta.czwww.cs.wikipedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *