Revolúcia v chytrých telefónoch. Táto batéria by mala vydržať až 9 rokov

bizár

Austrálski vedci vyvinuli nový typ batérie pre chytré telefóny. Uisťujú, že je opakovane použiteľná a predĺži jej životnosť až trikrát, ako píše server RMIT.

Ak sa predpovede austrálskych vedcov vyplnia, možno budeme čoskoro môcť vymieňať smartfóny oveľa menej často. Mnohí z nás určite poznajú tú bolesť, keď po 2-3 rokoch prestane batéria v smartfóne efektívne fungovať a zariadenie sa vybíja takmer „každú minútu“. Od batérií, ktoré vedci vyvíjajú, sa očakáva nielen dlhšia životnosť, ale aj ľahšia recyklácia.

http://100plus.sk/2023/03/19/z-otroctva-k-spionazi-podivuhodny-pribeh-strojveduci-podzemnej-zeleznice-harriet-tubman/

 

Výskumníci vo svojej štúdii poukazujú na to, že v Austrálii sa recykluje iba 10 % telefónov. V iných regiónoch sveta to nie je o nič lepšie. Spracovávať zariadenie s lítium-iónovými batériami jednoducho nie je ľahké ani rentabilné. Aby to zmenili, nahradili vedci z RMIT v Melbourne lítium v ​​batériách MXenom – zlúčeninou podobnú grafénu, ale s vysokou elektrickou vodivosťou.

MXen má byť vynikajúcou alternatívou lítia, aj keď časom hrdzaví. A práve pre neho našli inžinieri z RMIT riešení. Testy potvrdili, že vystavenie batérie zvukovým vlnám s frekvenciou 10 Hz počas jednej minúty hrdzu odstráni. Vďaka tomu sa batéria môže opäť používať a proces je možné opakovať dvakrát. Za predpokladu, že batéria smartfónu vydrží približne tri roky, budú batérie z MXene použiteľné takmer deväť rokov.

Samozrejme to musí predpokladať, že ostatné časti smartfónu fungujú bezchybne. Pokiaľ nás ani nové batérie neprinútia k tomu, aby sme telefóny menili menej často, jedná sa stále o dôležitý krok v recyklácii batérií. V konečnom dôsledku tiež znižuje množstvo elektroodpadu končiaceho na skládkach. Výskumníci už hľadajú obchodných partnerov, ktorí by mali záujem o testovanie riešení na trhu.

Zdroj: redakcia, rmit.edu.au

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *