Ukrajinci použili nápad starý 100 rokov a Rusi boli bez šance. Stačilo len diaľkovo ovládané vozidlo

bizár

Ukrajinci použili na útok na ruskú armádu diaľkovo ovládané roboty. Hoci je použitie pozemných robotov kamikadze na bojisku stále ešte exotikou, samotný nápad vznikol už počas prvej svetovej vojny.

Ukrajinskí vojaci pri jednom z útokov na svojich utláčateľov použili trochu neobvyklé riešenie. Siahli po diaľkovo ovládanom bezpilotnom pozemnom vozidle, ktoré sa spolu s výbušninami priblížilo k ruským vojakom a vyhodilo ich sily do povetria. Zábery z incidentu sa dostali na internet.

Roboti kamikadze proti Rusku
Táto vojnová epizóda bola nájdená na záberoch z 3. útočnej brigády. S najväčšou pravdepodobnosťou ju natočili vojaci a potom ju zdieľali na sociálnych sieťach. Server Defense Express video upravil tak, aby neboli odhalené tváre ukrajinských vojakov a nepriatelia nemohli určiť polohu. Vzhľadom na poveternostné podmienky sa však zdá, že video bolo natočené pred viac ako niekoľkými dňami.

14-roční žiaci zo základnej školy hrali zaujímavú hru, 6 študentiek otehotnelo

 

Ukrajinské sily s najväčšou pravdepodobnosťou použili malý kolesový dron vybavený smerovou protipechotnou mínou MON-90 a 12 kg TNT pre jednosmerný výbušný výjazd. Diaľkové ovládanie bolo nadviazané prostredníctvom rádiovej frekvencie. Na jednej strane dron vysielal operátorovi obraz „z prvej osoby“, zatiaľ čo na druhej strane mohli vojaci pozorovať robota zhora pomocou bezpilotného lietadla.

Diaľkovo ovládané zbrane vo vojne
Podobné zbrane sa používali počas druhej svetovej vojny ako samohybné míny. Jednou z najznámejších je nemecký Goliáš. Vážil 365 až 430 kg (podľa verzie) a niesol až 60-100 kg výbušnín. Za zmienku stojí, že Goliáš bol od roku 1943 používaný aj na ničenie nepriateľských línií. Rusi chceli vyvinúť vlastného nástupcu nemeckého Goliáša, a to stroj Marker.

Prvé pokusy o použitie takejto diaľkovo ovládanej zbrane sa však objavili už v prvej svetovej vojne – vo Francúzsku v roku 1915. Torpille Terrestre bolo tiež ovládané po drôte. Malo bojovú hmotnosť 200 kg a bolo určené na útoky na nepriateľské pozície. Nikdy sa však nevyrábalo sériovo. Po druhej svetovej vojne sa od vývoja tohto typu pozemnej techniky upustilo. Ako však ukazujú prípady z Ukrajiny, aj pozemné bezpilotné lietadlá si nachádzajú svoju niku.

Zdroj: redakcia, defence-ua.com, Wikipedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *