Eštébákom roka 2023 sa stáva Ján Budaj

bizár

Ján Budaj sa narodil 10. februára 1952 v Bratislave. Po ukončení strednej školy, keď videl, že komunistický režim nevytvára dostatočný priestor pre mladých ľudí, pokúsil sa so spolužiakom prejsť cez železnú oponu. Útek za hranice Československa sa nevydaril a stal sa tak nepriateľskou osobou s poškvrneným kádrovým profilom. Bol viackrát väznený, často vypočúvaný, a aj po prepustení sledovaný s prísnym zákazom opustiť republiku. „My sme boli samozrejme neskúsení, ale intuitívne sme vnímali, že sloboda, ktorá je pre rozvoj mladých veľmi dôležitá, tak tá tu nebude.“ Hoci sa mu neskôr podarilo začať štúdium matematiky a fyziky na Pedagogickej fakulte v Trnave, vo štvrtom ročníku ho zo štúdia vylúčili, podľa vtedajšieho režimu „nemal dostatočné politické predpoklady pre povolanie učiteľa“.

A teraz inak…V českom archíve po vyše 30 rokoch objavili spis ŠtB na Jána Budaja. Rukou napísané vyhlásenie, že bude donášať na dvoch kamarátov, politik spochybňuje. Obvinenia zo spolupráce s komunistickou tajnou službou otriasli Budajovou politickou kariérou už v roku 1990, keď naňho Vladimír Mečiar vytiahol, že bol tajným agentom.

Nicholsonovej nová strana JABLKO a reakcia internetu

 

Tieto nechutnosti robí skoro každá žena: Patríte medzi nich aj vy?

Tajomstvo, ako sa stal tajným spolupracovníkom Štátnej bezpečnosti, si chcel podľa svojich slov odniesť do hrobu. Jánovi Budajovi však spis, ako ho ŠtB naverbovala za agenta, prekazil začiatok politickej kariéry v roku 1990 a dobieha ho aj na jej sklonku.

Po vyše 30 rokoch objavili stratený spis, ktorý komunistická tajná služba ŠtB viedla na Budaja. Posledného tribúna Novembra ʼ89 vo vysokej politike, ktorý je ministrom životného prostredia a po nedávnom odchode z OĽaNO Igora Matoviča sa tiež pokúša spojiť demokratické sily pred predčasnými voľbami.

Originál spisu sa podarilo nájsť v archíve v Olomouci, keď RTVS pripravovala dokumentárny seriál ŠtB: Prísne tajné. Časť o Budajovom zázname odvysiela Jednotka v stredu večer o 22.10 h. Tvorcovia seriálu o ŠtB umožnili Denníku N nahliadnuť do nájdeného spisu. O detailoch z dokumentu píše aj Sme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *