VĚDCI KONSTRUUJÍ CHYTRÉ POPELNICE, KTERÉ UMÍ VAROVAT PRED POŽÁREM I OHLÁSIT, ŽE UŽ JSOU PLNÉ

bizár

Na vývoj šikovných popolníc, ktoré sú prispôsobené špecifickým potrebám miest, obcí a firiem, sa zamerali vedci z Mendelovej univerzity v Brne.

Medzi požiadavky patrí napríklad to, aby sa kontajnery dali sledovať pomocou GPS alebo dokázali ohlásiť vzplanutie vyhodeného odpadu. V laboratóriu majú odborníci aktuálne aj demonštračný variant chytrej popolnice, ktorá vie upozorniť, že už je plná a potrebuje vyviezť, a slúži aj na testovanie nových prístupov a senzorov.

Okrem niekoľkých blikajúcich senzorov a malého displeja sa čierna popolnice v laboratóriu na Agronomickej fakulte MENDELU nelíši od tých, ktoré človek bežne stretne na ulici.

14-roční žiaci zo základnej školy hrali zaujímavú hru, 6 študentiek otehotnelo

 

Vďaka zapojeniu špeciálnych senzorov však nádoba vie na diaľku ohlásiť, že už je dostatočne plná a pri najbližšom zvoze odpadu by potrebovala vyviezť. „Funguje to na princípe snímania vnútorného priestoru popolnice za pomoci ultrazvukového senzora. Ten vysiela do smetiaka ultrazvukovej vlny, ktoré sa odráža, a senzor podľa doby letu počíta vzdialenosť od dna smetiaka k jej veku,“ popísal člen výskumného tímu a študent Prevádzkovo-ekonomickej fakulty MENDELU Jan Janča.

Informácie o tom, koľko voľného priestoru v danej nádobe zbýva, sa potom zobrazuje priamo na popelnici a môže sa tiež poskytovať na cloudové úložisko. „Pre niektoré firmy je napríklad ťažké, aby ich noví vodiči rýchlo naučili zavedené trasy. Cieľom je, aby taký zaměstnanec mohl jen nasednout do svozového auta a systém mu sám vypísal trasu GPS s plnými popelnicami, ktorú má v rámci projektu mestská časť,“ vysvetlil v rámci environmentálního výzkumu Vlastimil Slaný z Ústavu poľnohospodárskej, potravinárskej a techniky AF MENDELU.

Systém by mohol nielen uľahčiť prácu firmám, ale zároveň priniesť aj komfort obyvateľom daných lokalít. „Stáva sa, že napríklad v období Vianoc a ďalších významných sviatkov sa nárazovo zberné hniezdo preplní. Mestské časti mesta potom väčšinou miesta musia obísť a objednať ďalšie špeciálne svozy. Technologie by jim v tomto mohla uľahčiť,“ dodal Slaný.

Implementácia GPS technológií vědci riešili so spoločnosťami SUEZ. S mestom Boskovice zase jednali osadenie popelnic teplotnym cidlem. „Jedná se o prevencii proti požiarom. Keď si predstavíte klasický koš niekde na stĺpe u námestia, tak často býva doplnený popelníkom. A môže sa stať, že od nedopalku odpadu vzplane. Čidlo na problém zavčas upozorniť a mesto môže zareagovať skôr, než od horiaceho koše alebo popelnice chytne niečo v okolí,“ upresnil Slaný.

Připojit se podle vědců dá na popelnici prakticky cokoli. Sledovanie polohy pomocou GPS môže byť prevenciou i proti krádeži kontajnerov s papierom alebo elektroodpadom. Popelnice tiež môžu hlásiť svoji váhu. „Je ale potrebné si tým, že čím viac senzorov, väčší bude energetická takejto náročnosti. Čo teda riešime, sú možnosti napájania. Dostatočne dimenzovaná batéria, ktorá zvládne teplotné výkyvy v zime aj v lete,“ doplnil Slaný, ktorého tým sa skladá aj z veľkého množstva študentov.

Zdroj: Agronomická fakulta MENDELU

MOHLO VÁS ZAJÍMAT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *